Anasayfa / Haberler / Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmeliğinde Değişiklik Yaptı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmeliğinde Değişiklik Yaptı

Bakanlık taşra teşkilatında, il müdürlüğü bünyesinde bulunan ve taşrada, hayvan hastalıkları ile mücadele ve hayvansal üretim hizmetlerini programlayan ve uygulayan “Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su rünleri Şube Müdürlüğü” görevine şubenin görev ve yetkileri gereği, sadece veteriner hekim atanması yasa ile düzenlenmişti.
Yapılan yönetmelik değişikliği ile bu şube müdürlüğüne hastalık ve sağlıkla hiç bir ilgisi olmayan teknik hizmetler sınıfında görev yapan mühendislerin atanmasına da izin verilmiştir.
Hayvansal ürünler, toplum sağlığı ve gelişimi açısından stratejik öneme sahiptir.Bu gün ülkemizin en önemli sorunlarından birisi, hayvansal üretimde yaşadığımız darboğazdır. Bu nedenle, ülkemiz büyük bir hayvan ve hayvansal ürün ithalatçısı konumuna gelmiştir. Bunu önlemek için hayvansal üretim kapasitemizi arttırmak zorundayız.
Hayvansal üretimin arttırılmasının önündeki en önemli engellerden birisi salgın hayvan hastalıklarıdır. Ülkemizin bulunduğu coğrafya, salgın hayvan hastalıkları yönünden önemli bir risk bölgesidir. Bu nedenle hayvan hastalıkları ile mücadele çalışmaları büyük önem taşımaktadır.
Bu şube müdürlüğünün görev ve sorumlulukları ile ülkemizin hayvan hastalıkları yönünden durumu göz önüne alındığında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yaptığı bu değişiklikle kendi ayağına kurşun sıkmıştır.
Yapılan bu değişikliğin ülke hayvancılığına olumsuz etkilerinin olacağı muhakkaktır. Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, hayvancılıkla ilgili yasal sorumluluğumuz gereği, bu konuda yasal mücadelemizi yürüteceğiz.
Kamu oyuna saygı ile duyrulur.

Talat GÖZET
Türk Veteriner Hekimleri Birliği
Merkez Konseyi Başkanı

Buna da Bakın

veteriner-hekimlerden-siddete-karsi-protesto-140141-202308211

VETERİNER HEKİMLERDEN ŞİDDETE KARŞI PROTESTO

  Haberin detayları için linkimiz ; https://www.elazigbulten.com/veteriner-hekimlerden-siddete-karsi-protesto-12329-haberi?fbclid=IwAR0JPb1zMz0t1ij0md4qq1VO85At5aqUE9EBY76CMNTljvDsvs4Fd6iRNu0

Bir Cevap Yazın